Service Schedule
  • Jun 4th – Holy Communion Service – Malayalam at 9:00:am

    The Feast of Pentecost; Clergy Sunday

    Praise & Worship: Sunday School
    Sermon - Jeremy Joy;
    Prayer - Dhilon Robin Abraham
    Lessons:
    1st Lesson - Ezk. 36:24-36 - George Thomas
    2nd Lesson - Acts 2:1-13 - Meena Oommen
    Epistle:  Acts 11:19-26 - John Mathew
    Gospel:  St. John 20:19-23
    Lay Assistant:  

    Altar Boys: Abillene T. Anil, Calvin Sam
    Covenant Girls: Reena Mathew, Stefie Thomas

  • Jun 11th – Holy Communion Service – English; at 9:00:am

    Trinity Sunday

    Praise & Worship: Sunday School
    Sermon – Joel Philipose
    Prayer - Alicia Koshy
    Lessons:
    1st Lesson - Ezek. 1:4-28 - Chris Isaac
    2nd Lesson - Rom. 7:12-25 - Celine Cherian
    Epistle:  2 Cor. 13:11-14 - Denson George
    Gospel:  St. Mat. 28:16-20
    Lay Assistant:  

    Altar Boys: Calvin Sam, Cifin Sajan
    Covenant Girls: Safia Thomas, Samantha Thomas

  • Jun 18th – Holy Communion Service – Malayalam at 9:00:am

    Worship Celebration of the faith of the people of God

    Praise & Worship: Sunday School
    Sermon - Jacey Chacko
    Prayer - Arvin Eapen
    Lessons:
    1st Lesson - Isa. 6:1-8 - John Thomas
    2nd Lesson - Rev. 4:1-11 - Lizzy Abraham
    Epistle:  1 Thes. 5:12-22 - Bijoy Abraham
    Gospel:  St. John 4:16-26
    Lay Assistant:  Cherian Panavelil

    Altar Boys: Abilene T. Anil, Chrisen Elias Bijoy
    Covenant Girls: Reena Mathew, Safia Thomas

  • Jun 25th – Holy Communion Service – English at 9:00:am

    Youth Fellowship Sunday; Discipleship as Witness

    Praise & Worship: Youth Fellowship
    Sermon - Chris Babu
    Prayer - Minti Thomas
    Lessons:
    1st Lesson - 2 Kings 2:1-15 - Cyril Abraham
    2nd Lesson - Acts 2:37-47 - Meekha Mathew
    Epistle:  Titus 2:1-15 - Jomi Oommen
    Gospel:  St. John 3:22-30
    Lay Assistant:  Robin Varughese

    Altar Boys: Cifin Sajan, Chrisen Elias Bijoy
    Covenant Girls: Stefie Thomas, Samantha Thomas